Technická podpora
Kamera

Kamerové
systémy

AVTECH/CCTV
Jiří JONÁK +420 731 652 004 jonak@stasanet.cz
Jan STOJKOVIČ +420 603 157 407 stojkovic@stasanet.cz
MAZi/NUUO
Jan STOJKOVIČ +420 603 157 407 stojkovic@stasanet.cz
Hikvision
Jiří JONÁK +420 731 652 004 jonak@stasanet.cz
Jan STOJKOVIČ +420 603 157 407 stojkovic@stasanet.cz
Dahua
Ing. Antonín HORÁK +420 605 295 751 horak@stasanet.cz
Fotopasti
Martin HÁJEK +420 603 294 595 hajek@stasanet.cz
Docházka

Docházkové a přístupové
systémy

Václav NOVÁK +420 775 020 212 novak@stasanet.cz
Ing. Zbyněk LUKÁŠ +420 775 020 211 lukas@stasanet.cz
 
Videotelefony

Domácí
videotelefony

Commax/Farfisa/Tesla
Břetislav VYTŘÍSAL +420 607 090 200 vytrisal@stasanet.cz
Jan ZLÁMAL +420 733 355 631 zlamal@stasanet.cz
EZS

Elektronické zabezpečovací
systémy

Jablotron
Radomil GRUND +420 731 148 031 grund@stasanet.cz
Paradox
Břetislav VYTŘÍSAL +420 607 090 200 vytrisal@stasanet.cz
Radomil GRUND +420 731 148 031 grund@stasanet.cz
EPS

Ostatní

+420 272 660 193 podpora@stasanet.cz
Zde se nacházíte: / Kamerové Systémy CCTV - | Stasanet.cz
Novinky e-mailem! ?
Získejte přístup k novinkám z oblasti bezpečnostní techniky:
  
Archiv

 

Odborné články

Doručovací metody:

GLS Os. odběr

Způsoby platby:

Dobírka Převod Hotově PayPal

Visa MC Maestro PayU

Hodnocení obchodu na Zboží.cz

Kamerové Systémy CCTV

Kamerové systémy - CCTV nebo-li Closed Circuit Television = uzavřené televizní okruhy (veřejné televizní vysílání je přístupno komukoliv, CCTV obraz je přístupný pouze tomu, kdo je zapojen do konkrétního CCTV okruhu). Tento systém tvoří důležitou součást ochrany objektů a mohou také zajišťovat sledování pohybu osob, vozidel a případně různých technologických dějů. Kamerový systém slouží k monitorování venkovních prostor i míst uvnitř budov, můžePTZ Kamera se skládat z mnoha druhů kamer od statických po otočné (PTZ), systém může pracovat v automatickém režimu nebo být ovládán např. ostrahou objektu.

Také se můžete setkat s pojmem průmyslové kamery (nebo průmyslová televize), což vyjadřuje převážně původní využití CCTV kamer pro průmyslové aplikace. Postupem času se tento systém začal využívat ve školství, zdravotnictví, ke sledování dopravy a k mnoha dalším sledováním. Uplatnění našly při zabezpečení různých objektů a tak se můžeme setkat s dalšími pojmy jako bezpečnostní kamery nebo zabezpečovací kamery.

Kamery v současné době využívají snímací čip CCD v barevném nebo černobílém obraze. Vyrábějí se dále v různých provedeních: standartní kamery s CS-závitem pro výměnný objektiv, kompaktní kamery s vestavěným objektivem, dome-kamery pro montáž na strop atd. Pro kamerové systémy s aktivní obsluhou se dají využít tzv. speed-dome-kamery, což jsou vlastně dome-kamery s možností vzdáleného otáčení, zoomování a ovládání pomocí speciální klávesnice.
   


 

Důležité parametry u kamer

1. Rozlišení

 

Nejznámějším parametrem pro měření kvality obrazu kamer jsou tzv. televizní řádky (TVL, TV) které se používají jako hodnota horizontálního rozlišení.

Vysoké rozlišení analogových kamer 500-600TVL - nejprodávanější
Střední rozlišení analogových kamer 420-500TVL
Nízké rozlišení analogových kamer do 420TVL - již nejsou v nabídce

Zcela jiným parametrem je pak rozlišení u IP kamer, které se dnes udává v megapixelech (1.3, 2, 3, 5MPix). 

2. Citlivost

Udává, za jakých minimálních světelných podmínek je čip kamery schopen snímat obraz. Udává se v jednotkách Lux, při definované světelnosti objektivu.


 

• Standardní citlivost - u č/b kamer je typicky 0,1 Lux, u barevných okolo 1 Lux. Vyhovuje pro běžné aplikace za denního světla, nebo umělého osvětlení dostatečné intenzity (obchody, výrobní haly, sklady, kanceláře atd).

• Vysoká citlivost (ultracitlivé kamery), LOW LUX - u č/b kamer dosahuje hodnoty až 0,001 Lux , u barevných cca 0,01 Lux. Tyto kamery vyhovují pro snímání za šera, v noci za umělého pouličního osvětlení, za měsíčního svitu atd.Z uvedeného porovnání je patrné, že č/b kamery mají o řád vyšší citlivost a jsou vhodnější pro snímání ve špatných světelných podmínkách.

• Kamery DEN/NOC - spojují výhody č/b a barevných kamer. Snímací čip pracuje za dostatečných světelných podmínek (den) v barevném režimu. Při poklesu osvětlení pod určitou úroveň (okolo 1 Lux) kamera přepne do č/b režimu a pracuje jako č/b ultracitlivá kamera (s citlivostí až 0,001 Lux) (noc). Při zvýšení intenzity osvětlení (ráno) přepne zpět do barevného režimu. Tyto kamery se používají hlavně pro nepřetržité sledování venkovních prostor (např. městské kamerové systémy atd.) V černobílém režimu navíc umožňuje IR přisvícení, jehož použití je u barevné kamery velmi problematické.

• Kamery se zvýšením citlivosti obrazovou integrací (SENS UP) - digitální zvýšení citlivosti snímacího prvku CCD prodloužením doby integrace náboje v čipu umožňuje snímání záběrů i při minimálním osvětlení. Citlivost kamer s touto funkcí může být v režimu den/noc až 0,00045 Luxu.

• IR přisvícení - snímání kamer za extrémně slabého osvětlení se řeší též infračerveným přisvícením kamery. Zpravidla jsou IR diody integrovány do pouzdra kamery a automaticky se spínají po setmění. Takto vybavené kamery mají citlivost 0 Lux (jsou schopné snímat i za naprosté tmy) avšak dosah kamery je omezen dosvitem IR diod , který je podle typu kamery od 3 do 40m. S IR přisvícením se vyrábí kamery č/b i barevné s tím, že za tmy může být vlivem IR osvětlení podání barev zkreslené. Přídavným IR přisvícením lze doplnit i další kamery. Tyto reflektory mohou být buď s IR LED nebo halogenové reflektory s IR filtrem, které mají sice delší dosvit, ale mnohonásobně vyšší spotřebu a menší životnost.. Některé kamery nejsou citlivé na IR přisvícení (většina ultracitlivých kamer), proto je vhodné konzultovat s našimi techniky použité typy kamer.

3. Objektivy

Při výběru vhodné bezpečnostní kamery hraje důležitou roli výběr objektivu. S kvalitním objektivem dosáhnete maxima z Vaší kamery.Objektivy tvoří volitelné příslušenství většiny bezpečnostních kamer.Objektivy bezpečnostních kamer mají význam především u kvalitních kamer, u kterých může špatně zvolený objektiv degradovat obrazový výkon.

Objektivy bezpečnostních kamer jsu rozděleny do kategorií v provedení: mikroobjektivy, pevné s manuální clonou, pevné s automatickou clonou, varifokální s manuální clonou, varifokální s automatickou clonou a megapixelové objektivy.

4. Přenos kamer

Analogový videosignál je možné pomocí běžných koaxiálních kabelů přenášet na vzdálenost přibližně 300m. Existují koaxiální kabely s nižším útlumem, které umožní tuto vzdálenost překročit.

Velmi často se dnes přenáší videosignál po kroucených párech sdělovacích kabelů (běžný kabel UTP kategorie 5) nebo po optických vláknech, kde se dosahují výrazně vyšší vzdálenosti spolu s lepší odolností signálu proti rušení - stovky metrů až kilometry. Samostatnou oblastí jsou pak mikrovlnné přenosy videosignálu, které využívání především frekvenční pásma 2.4, 5.3-5.8, 10.3 a 24GHz.

5. Záznam kamer

V dnešní době kamerové systémy pro záznam obrazu využívají speciální digitální videorekordéry (DVR), které ukládají videozáznam na hard-disk (HDD) uložený přímo ve videorekordéru.


 

Většina videorekordérů je dnes vybavena videoserverem díky němuž se můžete podívat na živý obraz i záznam pomocí internetového prohlížeče nebo softwaru a můžete jej i plně konfigurovat. Alternativou videorekornéru může být "standartní PC", do kterého lze přidat videokarta, která se zapojuje do PCI slotu a obvykle má 4 kamerové vstupy a je možno zapojit více karet najednou (převážně až 4 karty). Aby tento systém fungoval jak má, je nutné mít nainstalovaný speciální zabezpečovací software pro nastavení, ukládaní videa, obsluhu a konfiguraci kamer (tento software je součástí zakoupené karty).

Poradíme

Vždy zvažte do jakých prostor budete instalovat kamerový systém. Jedná li se o venkovní nebo vnitřní prostory. Každá kamera má své přesné místo použití.

Pokud si nejste jisti správným výběrem kamery nebo máte nejasnosti, obraťte se na nás, rádi Vám poradíme.