Technická podpora
Kamera

Kamerové
systémy

AVTECH/CCTV
Jiří JONÁK +420 731 652 004 jonak@stasanet.cz
Jan STOJKOVIČ +420 603 157 407 stojkovic@stasanet.cz
MAZi/NUUO
Jan STOJKOVIČ +420 603 157 407 stojkovic@stasanet.cz
Hikvision
Jiří JONÁK +420 731 652 004 jonak@stasanet.cz
Jan STOJKOVIČ +420 603 157 407 stojkovic@stasanet.cz
Dahua
Ing. Antonín HORÁK +420 605 295 751 horak@stasanet.cz
Fotopasti
Martin HÁJEK +420 603 294 595 hajek@stasanet.cz
Docházka

Docházkové a přístupové
systémy

Václav NOVÁK +420 775 020 212 novak@stasanet.cz
 
Videotelefony

Domácí
videotelefony

Commax/Farfisa/Tesla
Břetislav VYTŘÍSAL +420 607 090 200 vytrisal@stasanet.cz
Jan ZLÁMAL +420 733 355 631 zlamal@stasanet.cz
EZS

Elektronické zabezpečovací
systémy

Jablotron
Radomil GRUND +420 731 148 031 grund@stasanet.cz
Paradox
Břetislav VYTŘÍSAL +420 607 090 200 vytrisal@stasanet.cz
Radomil GRUND +420 731 148 031 grund@stasanet.cz
EPS

Ostatní

+420 272 660 193 podpora@stasanet.cz
CEL-TEC
Novinky e-mailem! ?
Získejte přístup k novinkám z oblasti bezpečnostní techniky:
  
Archiv

 

Odborné články

Doručovací metody:

GLS Os. odběr

Způsoby platby:

Dobírka Převod Hotově PayPal

Visa MC Maestro PayU

Hodnocení obchodu na Zboží.cz

3. díl seriálu montáže Commax

3. díl seriálu montáže Commax - | Stasanet.cz    Jak správně zapojit systém videotelefonů Commax a využít jeho možnosti.

Jak správně zapojit systém videotelefonů a využít jeho možnosti

V předchozích dvou dílech našeho seriálu jsme se seznámili se způsobem instalace dveřní stanice a s možnostmi, které máme při výběru nejlépe vyhovujícího videotelefonu. V tomto dílu se zaměříme na možné způsoby zapojení, kombinace typů a doplňků především u videotelefonů značky Commax.

Nejprve je nutné zvolit vhodnou kabeláž, kterou bychom měli při instalaci systému použít. Všechny systémy domácích telefonů a videotelefonů značky Commax doporučujeme propojovat datovým kabelem typu UTP Cat 5E (popřípadě vyšší třídou datových kabelů). Při použití standartního datového kabelu UTP Cat 5E je možno propojit přístroje až na vzdálenost 80m. Touto vzdáleností je myšlena délka kabeláže od dveřní stanice k nejvzdálenějšímu videotelefonu. V případě požadavků propojení systému na delší vzdálenost, doporučujeme použití datových kabelů vyšších tříd (CAT 6 atd.). V takovýchto případech raději kontaktujte technickou podporu produktů Commax (viz níže). V každém případě se vyhněte souběžnému vedení propojovacího kabelu se silovým vedením 230Vac.

Doporučený způsob zapojení datového kabelu pro propojení produktů Commax:

UTP kabel zapojení Commax

Stínění kabelu je nutno připojit na vodič č.2 - GND.
Na zadní straně každého videotelefonu značky Commax se nachází připojovací svorkovnice, které vypadají zhruba takto (model CDV-70P):

Jednotlivé součástí systému se k videotelefonu připojují prostřednictvím 4 -pinových konektorů se čtyřbarevným sběrnicovým kabelem o délce cca 20cm. V této tabulce je popsán smysl a barvy vodičů propojovacího kabelu.

Označení vodičů
číslo Barva Patice CA1 a CA2 Patice INT (interphone)
1 Červená Audio Audio
2 Modrá GND GND
3 Žlutá +12 V +12 V
4 Bílá Video Interkomové zvonění

Většina typů videotelefonu značky Commax má napájení přímo na 230Vac. Přívodní napájecí šňůru můžete podle potřeby ustřihnout na požadovanou délku a vodiče připojit přímo do elektroinstalační krabičky, která může být umístěna přímo za videotelefonem. Tuto úpravu připojení napájení musí vždy provádět odborná instalační firma. Tato úprava napájení nemá vliv na záruku přístroje.

Velkovu předností systému Commax je jejich variabilita v možnostech zapojení. V následujících schématech zapojení se Vám budeme snažit popsat, jaké možnosti tyto systému nabízí a jakými způsoby zapojení jich dosáhnete.

A) Základní zapojení jedné dveřní stanice a jednoho videotelefonu. Tento způsob propojení je například u základních sad obsahujících jeden videotelefon a jednu dveřní stanici

B) V tomto schématu zapojení je uvedeno, jak se k základnímu systému s jedním videotelefonem a jednou dveřní stanicí připojí domácí audiotelefon. V takovémto systému je možné interkomově komunikovat mezi videotelefonem a dveřní stanicí. Interkomový vyzváněcí tón je odlišný od zvonění z dveřní stanice.

C) Následující schéma zapojení popisuje systém dvou videotelefonů připojených k jednotlačítkové dveřní stanici. Mezi těmito dvěma videotelefony je funkční interkomová komunikace. Tímto způsobem je možné zapojit i více videotelefonů. Je možné také provést kombinaci různých modelů. Například CDV-70P do obývacího pokoje a CDV-35N do prvního podlaží domu atd.

D) Do systému videotelefonů je možné zapojit také průmyslové kamery (CCTV kamery), pomocí kterých můžete lépe sledovat okolí vašeho domu. Takováto kamera může být dále připojena do samostatného kamerového systému a její obraz může být trvale nahráván pomocí Digitálního videorekordéru (DVR). Zobrazení CCTV kamery na videotelefonu je možné v tzv. PIP režimu (obraz v obraze) a je samozřejmě možné její obraz zvětšit na celou obrazovku (možnosti zobrazení závisí na zvoleném typu videotelefonu).

Tento způsob zapojení je možné dále zdokonalit jednoduchou změnou v zapojení, jejímž účelem bude záměna v zobrazení obrazu od dveřní stanice a od CCTV kamery. Tato změna je výhodná především v případě, že CCTV kamera zabírá lépe prostor u vchodu do domu než kamerový modul ve dveřní stanici. Tudíž obraz z externí kamery bude zobrazován na větší ploše, popřípadě bude tento obraz primární. Zároveň při tomto zapojení se do videopaměti videotelefonu uloží přehlednější obrázek z CCTV kamery místo obrázku z dveřní stanice. Audio komunikace a ovládání dveřního zámku zůstávají beze změny.

E) V případě, že požadujete mít dvě dveřní stanice na různých místech, například u první branky a druhou u vstupu do domu, tak je to maličkost. Všechny typy videotelefonů značky Commax mají možnost připojení minimálně dvou dveřních stanic. Některé modely jako například CDV-71BE, umožnují připojení až čtyř dveřních stanic popřípadě CCTV kamer.

F) Požadujete-li mít na dveřní stanici více jak jedno tlačítko, tak stačí vybrat požadovanou dveřní stanici a další schéma zapojení je shodné s předchozími systémy. Více tlačítkové dveřní stanice se nabízí ve verzi se dvěma, čtyřmi, šesti a osmi tlačítky. Každá adresa využívá pro své propojení samostatné čtyři vodiče. V ideálním případě doporučujeme na každou adresu použít samostatný UTP kabel. (Příklad: v případě použití 6-ti tlačítkové dveřní stanice bude kabeláž 24 vodičová (4 na každou adresu) + 2 vodiče pro napájení. V takovémto adresném systému není možná interkomová komunikace mezi jednotlivými adresami. Každá adresa funguje jako samostatný systém videotelefonů, což umožňuje mimo jiné i libovolné kombinace připojených videotelefonů

Variant jak je možné zapojit videotelefony Commax je velká spousta, v tomto článku jsme uvedli jen ty nepoužívanější z nich. V případě, že při navrhování systému nebo při jeho instalaci budete potřebovat jakoukoli pomoc, obraťte se na naši technickou podporu produktů Commax a ACI Farfisa. Rádi Vám poradíme.

Kontakt na technickou podporu produktů Commax a ACI Farfisa:
Stasanet s.r.o.
Obchodní zastoupení Olomouc
Dolní Novosadská 14
779 00 Olomouc
E-mail: olomouc@stasanet.cz
Tel.: +420 587 206 127, +420 733 381 298