Technická podpora
Kamera

Kamerové
systémy

AVTECH/CCTV
Jiří JONÁK +420 731 652 004 jonak@stasanet.cz
Jan STOJKOVIČ +420 603 157 407 stojkovic@stasanet.cz
MAZi/NUUO
Jan STOJKOVIČ +420 603 157 407 stojkovic@stasanet.cz
Hikvision
Jiří JONÁK +420 731 652 004 jonak@stasanet.cz
Jan STOJKOVIČ +420 603 157 407 stojkovic@stasanet.cz
Dahua
Ing. Antonín HORÁK +420 605 295 751 horak@stasanet.cz
Fotopasti
Martin HÁJEK +420 603 294 595 hajek@stasanet.cz
Docházka

Docházkové a přístupové
systémy

Václav NOVÁK +420 775 020 212 novak@stasanet.cz
 
Videotelefony

Domácí
videotelefony

Commax/Farfisa/Tesla
Břetislav VYTŘÍSAL +420 607 090 200 vytrisal@stasanet.cz
Jan ZLÁMAL +420 733 355 631 zlamal@stasanet.cz
EZS

Elektronické zabezpečovací
systémy

Jablotron
Radomil GRUND +420 731 148 031 grund@stasanet.cz
Paradox
Břetislav VYTŘÍSAL +420 607 090 200 vytrisal@stasanet.cz
Radomil GRUND +420 731 148 031 grund@stasanet.cz
EPS

Ostatní

+420 272 660 193 podpora@stasanet.cz
CEL-TEC
Novinky e-mailem! ?
Získejte přístup k novinkám z oblasti bezpečnostní techniky:
  
Archiv

 

Odborné články

Doručovací metody:

GLS Os. odběr

Způsoby platby:

Dobírka Převod Hotově PayPal

Visa MC Maestro PayU

Hodnocení obchodu na Zboží.cz

2. díl seriálu montáže Commax

2. díl seriálu montáže Commax - | Stasanet.cz    Jak správně vybrat a nainstalovat videotelefon Commax.

Výběr videotelefonu určují zpravidla vlastnosti jako je design, funkce přístroje a také dostupná kabeláž pro propojení videotelefonu s dveřní stanicí.

Výběr správného designu je velmi důležitým krokem. Je dobré si uvědomit, že videotelefon bude na řadu let tvořit významný a výrazný doplněk Vašeho interiéru. Podobně jako obrazy či jiné dekorace, které vykreslují a zdůrazňují styl a kouzlo Vašeho domova. Tento přístroj by měl být navíc umístěn na dostupném místě pro jeho ovládání, tím pádem je vysoký předpoklad, že na něj bude Váš pohled narážet velmi často, tedy někdy i častěji než na jiných předmětech ve Vašem domě či bytě. Z tohoto důvodu najdete v naší nabídce velmi širokou nabídku různých designových variant videotelefonů, které jsou libovolně kombinovatelné s jakoukoli dveřní stanicí (samozřejmě v rámci jednoho výrobce Commax).

Videotelefon Commax CDV-35H Videotelefon Commax CDV-50A

Videotelefon Commax CDV-1020AQ

Videotelefony se vyrábějí ve verzi bez sluchátka, takzvané „hands free“ nebo ve verzi s klasickým sluchátkem, které při komunikaci s návštěvníkem držíte v ruce. Výběr vhodné varianty je závislí na konkrétním umístění videotelefonu. Například videotelefony s klasickým sluchátkem se nejčastěji používají v místech, kde je předpoklad, že by hlasitá komunikace rušila spícího člověka (například v ložnicích atd.). Hands free videotelefony je možné použít na jakémkoli místě v domě, jejich výhodou je, že nemají přívodní šňůru ke sluchátku, která může působit rušivým dojmem, popřípadě se může časem různě zamotávat.

Videotelefon Commax CDV-35A Videotelefon Commax CDV-72BE

Dalším krokem při výběru by měl být výběr funkcí které budete na videotelefonu využívat. Velmi praktickou a často využívanou funkcí videotelefonu je videopaměť. Jejím účelem je uchovat pár okamžiků po zazvonění snímek návštěvníka s aktuálním časem a datem. V případě, že zrovna nejste doma, tak máte následně přesný a jednoduše dostupný přehled o tom kdo u Vás byl. Tato funkce tvoří také významný bezpečnostní prvek využitelný i jako důkazní materiál například pro POLICII.

V případě, že plánujete mít v domě více videotelefonů například v obývacím pokoji, v patře popřípadě třeba i domácí audiotelefon v garáži, tak by pro Vás mohla být vítaná funkce interkomu. Tedy komunikace mezi vnitřními přístroji (videotelefony nebo domácími audiotelefony). Stačí jen stisknout tlačítko a ostatní přístroje se rozezvoní odlišným vyzváněcím tónem. Pak jen stačí na druhém přístroji aktivovat hovor a můžete komunikovat například s někým na druhém konci domu.

Poznámka: Funkce INTERKOM je možná u systémů značky Commax vždy jen na jedné adrese. Tedy například v systémech s jednotlačítkovou dveřní jednotkou. Při použití více tlačítkové dveří jednotky, by tato funkce byla možná jen v případě, že by bylo více videotelefoů na jedné adrese (například v jednom bytě). Není možné využívat interkom mezi různými adresami (například, je-li dvoutlačítková dveřní stanice DRC-2AC1 a na každém tlačítku je jeden videotelefon, tak není možné komunikovat mezi těmito videotelefony) V případě, že je požadovaná takováto funkce, je možné využít systém ACI Farfisa.

Velmi zajímavým a stále populárnějším řešením je také kombinace videotefonů s možností připojení přenosného bezdrátového telefonu. Praktické vyžití se nabízí například v případech, že máte na svém pozemku bazén a nebylo by u něj slyšet vyzvánění videotelefonu, který je umístěn v domě. Tento bezdrátový telefon umožňuje také své využití pro telefonování na pevnou linku. Máte-li více těchto bezdrátových telefonů, tak můžete mezi nimi využívat funkci adresného interkomu. Tyto bezdrátové telefony spolupracují jen s videotelefony s vestavěným vysílacím modulem, což jsou v současné době dva typy CDV-72BE a CDV-1020AQ.

Audiotelefon Commax CDT-180

Vždy je ideálním řešením nejprve vybrat systém videotelefonů a následně pro něj připravit vhodnou kabeláž. Pro propojení videotelefonu a dveřní stanice se nejčastěji doporučují použít datové kabely typu UTP Cat 5e. Doporučujeme jít touto kabeláží přes nějaký rozvaděč, popřípadě místo, na kterém je možné na tuto kabeláž připojit další napájecí zdroje, nebo z tohoto místa kabeláž dále větvit atd. Důležitou věcí je také mít u videotelefonu přívod 230Vac (přesněji v místě za videotelefonem) téměř všechny typy videotelefonů značky Commax mají napájení na 230Vac. Většina videotelefonů má na zadní straně přímo flexo šňůru se zástrčkou na 230Vac. Tuto flexo šňůru je možné zkrátit na požadovanou délku (přestřihnout) a připojit ji přímo do elektroinstalační krabičky umístěné za videotelefonem.

Nemáte-li k dispozici poblíž videotelefonu nebo za ním přívod 230Vac a chcete-li přesto použít systém Commax, tak si můžete zvolit videotelefon s napájením 17-30Vdc . V nabídce videotelefonů Commax je v současné době jen jeden model s tímto systémem napájení – CDV-70AD. V případě, že by jste požadovali jiný typ přístroje a nemáte k dispozici přívod 230Vac, obraťte se prosím na naši technickou podporu produktů Commax, pokusíme se Vám vymyslet alternativní řešení například v elektronické úpravě požadovaného přístroje, bude li to možné.

Instalační výška videotelefonu by se měla pohybovat v rozmezí 145 – 155 cm (horní hrana přístroje). Na tuto instalační výšku je třeba myslet už při přípravě kabeláže.

Více informací o možnostech a kombinacích zapojení systému videotelefonů najdete ve třetím článků této série s názvem: „Jak správně zapojit systém videotelefonů a využít jeho možnosti“